Od ostatniego odcinka czwartego sezonu „Outlandera” minął już ponad miesiąc. Wraz z końcem sezonu nastało „droughtlander”, czyli „outlanderowa susza”. Na nowe odcinki przyjdzie nam trochę poczekać, prawdopodobnie jakiś rok, gdyż zdjęcia do 5-tego sezonu dopiero się zaczynają. Trzeba jednak ten czas posuchy jakoś przetrwać. Przygotowałam więc moje subiektywne zestawienie 25 najlepszych scen z I sezonu. Na początku planowałam, że będzie ich 10, potem 15, aż stanęło na 25 (chociaż na dobrą sprawę mogłabym pewnie dobić i do 30 ;).

01:01 Sassenach

  1. Tajemniczy duch Szkota w 1945 roku

    Pierwszy odcinek sezonu to wprowadzenie do świata i zapoznanie z bohaterami tej historii. Połowa poświęcona jest Claire i Frankowi i ich powojennej „podróży poślubnej”. Właśnie wtedy Frank podczas spaceru widzi Szkota w kilcie wpatrującego się w okno, przez które widać Claire czeszącą włosy. Gdy do niego podchodzi i próbuje porozmawiać, Szkot jakby rozpływa się w powietrzu i więcej nie pojawia. Nikt dokładnie nie wie, w jakim celu ów Szkot pojawił się w Inverness w 1945 roku. Wiadomo jednak, że jest to prawdopodobnie Jamie Fraser. Autorka serii Diana Gabaldon obiecała nam wyjaśnienie tego w ostatnim, dziesiątym tomie. Pozostaje nam więc cierpliwie czekać.

2. Jamie sprowadza Claire z powrotem do swoich kompanów

W drugiej połowie pierwszego odcinka przenosimy się do XVIII-wiecznej Szkocji. Claire trafia na Dougala i jego kompanię i, chcąc, nie chcąc, wyrusza wraz z nimi do Zamku Leoch. W trakcie zasadzki pod Cocknammon Rock ucieka, lecz zostaje szybko odnaleziona przez Jamiego. Claire oponuje przed dalszą drogą ze Szkotami, lecz Jamie nie pozwala jej odejść, oświadczając, że jeśli nie pójdzie z nim „po dobroci”, przerzuci ją przez ramię i zaniesie do Dougala i reszty czekających nieopodal. Nie wiem, jak Wam, ale mi pewnie nogi by się ugięły, gdyby taki Jamie ze swoim szkockim akcentem powiedział „I shall pick you up and throw you over my shoulder. Do ye want me to do that? I suppose that means you’re coming with me” ;)

01:02 Castle Leoch – Zamek Leoch

3. Jamie zapewnia Claire, że przy nim nic jej nie grozi w Zamku Leoch

To piękna scena od razu po przyjeździe do Zamku Leoch. Claire sprawdza jak wygląda rana Jamiego, a ten opowiada jej, jak doszło do jego aresztowania przez Czarnego Jacka. Rozmowa następnie schodzi na temat Franka, na wspomnienie którego Claire rozkleja się, a Jamie stara się ją pocieszyć. To scena pełna emocji, wzruszenia, poczucia zagubienia i straty. Claire martwi się o Franka, który na pewno jej szuka, ale nie ma szans na znalezienie jej, ponieważ trafiła do XVIII wieku. Z drugiej strony jest Jamie, który pragnie w jakiś sposób zatroszczyć się o Claire.  Zapewnia ją, że nie musi się obawiać ani jego, ani nikogo w Zamku Leoch. Na koniec radzi jej jednak, by zapamiętała, że jest Angielką w szkockim zamku, gdzie jej rodacy nie są dobrze odbierani.
A tak na marginesie, też miałyście wrażenie, że nasza dwójka gołąbeczków zaraz się pocałuje…? :D

01:03 The Way Out (Droga ucieczki)

4. Koncert barda Gwyllyna

Claire została zaproszona przez Colluma na koncert znamienitego barda Gwyllyna. Trafia tam na Jamiego, który tłumaczy jej słowa śpiewanych pieści z gaelickiego na angielski. Jedna pieśń wyraźnie interesuje Claire. Opowiada o kobiecie, która tak jak ona, podróżowała w czasie. To moment, w którym Claire decyduje, że musi uciec z Zamku Leoch i powrócić do Craigh na Dun.

01:04 The Gathering (Zjazd)

5. Próba ucieczki z Zamku Leoch

Claire od koncertu barda Gwyllyna przygotowywała się do ucieczki z Zamku Leoch i wyruszenia do Craigh na Dun. Spakowała prowiant, odurzyła swoich „ochroniarzy” porto ze specjalnym usypiającym dodatkiem (korzeniem kozłka) i wybrała wcześniej konia. Gdy dotarła już do stajni potknęła się o śpiącego tam Jamiego, który chciał na uboczu przeczekać zgromadzenie klanu MacKenzie (o tym dlaczego napiszę przy kolejnej scenie). Szkot oczywiście domyślił się, że Claire planuje ucieczkę i przekonał, że nie jest to dobry pomysł, gdyż na pewno zostanie złapana i wtedy nie będzie już traktowana jako gość Columa. Ta scena początkowo trochę mnie zasmuciła, bo naprawdę kibicowałam Claire w jej dążeniach do dostania się z powrotem do kręgu. Wiedziałam jednak, że to nieuniknione, gdyż jakby udało jej się wrócić do XX wieku, cała historia ległaby w gruzach.

6. Przysięga Jamiego

Ta scena jest następstwem nieudanej ucieczki Claire z Leoch. Gdy Jamie odprowadza ją z powrotem do zamku, trafia na MacKenziech, którzy zmuszają go do udania się na zgromadzenie i złożenia przysięgi Columowi. Jamie chciał tego uniknąć, gdyż w chwili, gdy przysiągłby Columowi wierność, zostałby jego następcą i jeśli uzyskałby wystarczające poparcie mógłby zostać lairdem MacKenziech. Nie podobało się to Dougalowi, który zostałby w ten sposób zastąpiony przez siostrzeńca. Z drugiej strony, gdyby Jamie nie przysiągł wierności wujowi, ten prawdopodobnie by go zgładził na oczach wszystkich. Tak więc nasz Rudzielec znalazł się między młotem, a kowadłem – z jednej strony Dougal, który zabiłby go, gdyby Jamie stał się następcą Columa, a z drugiej sam Colum, który również by go zabił, ale z powodu braku przysięgi wierności. Jamie jednak znalazł wyjście z tej patowej sytuacji. Przysiągł wujowi swoje posłuszeństwo tak długo jak będzie przebywał na ziemiach MacKenzie, tym samym pozostającym wiernym swojemu klanowi Fraserów.
Zaciekawiła mnie ta scena, ponieważ pokazała system tanistry, czyli ustalania następcy naczelnika klanu i zwyczaje Szkotów. Do tej pory nie wiedziałam zbyt wiele na temat szkockiej historii i tradycji, a dzięki „Outlanderowi” to się zmieniło.

01:05 Rent (Czynsz)

7. Claire dołącza do szkockich kobiet we wsi

Ta scena przypadła mi do gustu z tego samego powodu, co poprzednia – pokazała zwyczaje Szkotów. Tym razem mieliśmy okazję przyjrzenia się w jaki sposób czyszczona była wełna i utrwalany jej kolor. Używano do tego gorącego moczu. Kobiety siadały przy stole i śpiewając tradycyjne szkockie pieśni wklepywały urynę w materiał. Po wykonanej pracy Claire wraz z mieszkankami wsi udała się do chaty, gdzie po wypiciu mocnego trunku miała za zadanie napełnić wiadro moczem :) Pomijając jednak kwestie zwyczajów, podoba mi się również to, że czuć w tej scenie „girl power” – kobiety razem pracują, śpiewają, spędzają czas i dobrze się bawią. Takie nasze swojskie rozśpiewane Koło Gospodyń Wiejskich :)

8. Jamie śpi pod drzwiami Claire w karczmie

To przeurocza scena, która pokazuje, że Claire nie jest Jamiemu obojętna. Szkot obawiając się, że jej komnatę mogą nawiedzić pijani mieszkańcy wsi, postanowia całą noc pilnować drzwi. Sassenach oczywiście nie ma o tym pojęcia i słysząc szmery na korytarzu, łapie za świecznik i wychodzi na spotkanie intruzowi. Gdy Jamie wyjaśnia jej z jakiego powodu się tu znalazł, proponuje mu, aby wszedł do środka. Oczywiście Fraser odmówia, ponieważ nie chce zrujnować reputacji Claire. Przyjmuje jednak zaoferowany przez nią koc, a podczas przekazywania go ich dłonie spotykają się. To kolejny moment, w którym widać iskrzenie między dwojgiem.

Czyż Jamie nie jest przeuroczy? :) Ze świecą szukać takiego faceta, który by z własnej woli położył się na zimnej podłodze po drzwiami kobiety, by bronić jej reputacji i cnoty!

01:06 The Garrison Commander (Dowódca Garnizonu)

9. Ponowne spotkanie Claire i kapitana Jonathana Randalla

Prawdę mówiąc początkowo jak myślałam nad tym zestawieniem, miało w nim nie być Czarnego Jacka. Po obejrzeniu tego odcinka zmieniłam jednak zdanie, ponieważ pojawienie się kapitana odrobinę mnie rozbawiło (do czasu aż zaczął się pastwić nad Claire oczywiście…). Wpada on z impetem do komnaty, w której Claire spotkała lorda Thomasa. Upomniany przez lorda, że przez niego o mały włos nie rozlał cennego wina, odpowiada „We must protect the claret” („Musimy chronić wino za wszelką cenę”), po czym wychodzi za próg i ostentacyjnie otrzepuje kurz z munduru i błoto z butów. W książce tej sceny w ogóle nie było, jednak uważam, że to, że producenci serialu ją dodali, urozmaiciło historię.

01:07 The Wedding (Ślub)

10. Ślub i noc poślubna Jamiego

Zdecydowanie to mój ulubiony odcinek z pierwszego sezonu! W końcu Jamie i Claire zostali połączeni! W końcu ta chemia między nimi mogła wybuchnąć! Cudownie zostały zestawione postawy panny młodej, która w dniu swojego ślubu miała kaca i wcale nie miała ochoty na wychodzenie za mąż oraz pana młodego, który pod każdym względem starał się, aby ten dzień był romantyczny i wyjątkowy. Do tego sceny seksu Jamiego i Claire zostały naprawdę pięknie przedstawione. Nie wiem, czy kiedykolwiek trafiłam na film lub serial z tak cudowną, namiętną, romantyczną a zarazem pełną niepewności i początkowego wstydu nocą poślubną. Zarówno Caitriona Balfe, jak i Sam Heughan stanęli na wysokości zadania i świetnie zagrali te niełatwe sceny. Gdybym miała uszeregować wszystkie sceny tego sezonu zgodnie z tym, która podobała mi się najbardziej, to byłby mój numer 1.

01:08 Both Sides Now (Po obu stronach)

11. Claire otrzymuje prezent ślubny od Hugh Munro

Podczas romantycznego pikniku nowożeńców spotyka stary przyjaciel Jamiego – Hugh Munro, który dowiedziawszy się o ich ślubie, postanawia wręczyć pannie młodej prezent. Nie jest to jednak zwykły prezent, ma on według mnie (i wielu innych czytelników oraz widzów serialu) symboliczne przesłanie. Przepiękna ważka zatopiona w bursztynie pokazuje upływ czasu, ale też ma coś wspólnego z Claire. Obydwie są uwięzione – ważka w bursztynie, Claire w czasie.

12. Claire dociera do Craigh na Dun

Mimo, że zdecydowanie od początku kibicowałam parze Claire+Jamie, to ta scena mnie mocno wzruszyła. Oto Claire orientuje się, że jest bardzo blisko kręgu, od którego zaczęła się jej podróż w czasie, próbuje dosięgnąć kamieni, by powrócić do swojego pierwszego męża. W tym samym momencie w 1945 roku Frank również jest przy Craigh na Dun i rozpaczliwie woła imię swojej żony. Czy rzeczywiście słyszeli siebie nawzajem przez te dwa stulecia odległości, czy to tylko coś, co tak bardzo chcieli usłyszeć? A może to wiatr…? Piękna scena, dostarczająca wiele emocji – czy Claire zdąży dobiec do kręgu? Czy pozostawi Jamiego i wróci do Franka?

01:09 The Reckoning (Porachunki)

13. Jamie ratuje Claire z łapsk Czarnego Jacka

Claire nie udaje się dotrzeć do Craigh na Dun i powrócić do Franka. Co gorsza zostaje pojmana przez angielskich żołnierzy i trafia wprost w łapska Czarmego Jacka. Na szczęście dzień wcześniej wyszła za mąż za pewnego rudowłosego, dzielnego Szkota, który w brawurowy sposób ratuje jej życie. Muszę przyznać, serce zabiło mi mocniej jak zobaczyłam Jamiego w oknie z pistoletem wycelowanym w zdegenerowanego kapitana. Mina Randalla była bezcenna, a słowa Jamiego „I’ll thank ye to take off your hands off my wife” dodawały epickości całego przedsięwzięcia odbicia Claire.

14. Kłótnia Jamiego i Claire po ucieczce z Fortu William

No i doszliśmy do jednej z najbardziej emocjonujących scen w tym zestawieniu. To w jaki sposób Jamie i Claire kłócą się po ucieczce od Randalla, wywołuje ciarki na ciele. Chyba tylko dwoje tak bardzo zakochanych w sobie ludzi potrafi kłócić i godzić się z taką pasją i namiętnością. Jamie ma żal do Claire, że wystawiła jego i ich kompanów na tak wielkie niebezpieczeństwo. Pokazuje swój strach o jej życie i bezsilność. Claire początkowo nie rozumie, o co mu chodzi i wybucha między nimi porządna awantura. Na szczęście ich miłość jest silniejsza, oboje sobie wybaczają, a kryzys zostaje zażegnany. A przynajmniej czasowo ;)

15. Jamie przyrzeka nigdy więcej nie podnieść ręki na Claire

Claire po tym jak dostała lanie od Jamiego za całą sytuację w Forcie William, jest na niego śmiertelnie obrażona. Nie wpuszcza go do łoża, niewiele z nim rozmawia. Jamie decyduje się na niezwykle ważny krok – przyrzeka Claire, że nigdy więcej nie podniesie na nią ręki. Mówi, że zarówno jego dziadek, jak i ojciec, siłą zaprowadzali porządek, jednak, jeśli to tak bardzo zraniło Claire, on tak nie będzie robił. To scena, w której widać ogromne poświęcenie i szacunek Jamiego wobec Claire. Szkoda, że wszyscy mężczyźni nie potrafią tak pięknie przyznać się do błędu i zadeklarować tak ogromną miłość i szacunek własnie wobec swojej partnerki.
Sassenach oczywiście wybacza swojemu rudowłosemu Szkotowi, a cały kryzys kończy się na namiętnym i ostrym (właściwie nie tylko w przenośni) seksie ;)

01:10 By The Pricking Of My Thumbs (Palec mię świerzbi)

16. Jamie i Claire na Wzgórzu Wróżek

Wybrałam tę scenę przede wszystkim dlatego, że zaciekawiły mnie tu zwyczaje XVIII-wiecznych Szkotów. Z jednej strony są oni niezwykle wierzący w Boga, z drugiej jednak wierzą we wróżki, które podmieniają chore dzieci na zdrowe. Claire niestety boleśnie się przekonuje o tym, jak bardzo „ciemni” są mieszkańcy Crainesmuir. Tak naprawdę było mi bardzo szkoda tego niemowlaka, który zmarł nie dlatego, że był odmieńcem, jak wierzyli jego rodzice, a z powodu choroby, którą być może Claire mogłaby wyleczyć. Smutne.

01:11 The Devil’s Mark (Znamię Szatana)

17. Jamie ratuje Claire z procesu czarownic

Claire kolejny raz pakuje się w kłopoty, z których Jamie musi ją ratować. Przed wyjazdem z Zamku Leoch Jamie przestrzega żonę, by trzymała się z dala od Geilis. Ta jednak otrzymawszy od przyjaciółki liścik (jak się później okazuje wysłany w rzeczywistości przez zazdrosną Laoghaire), odwiedza ją i trafia na proces czarownic. Kiedy wydaje się, że sprawa jest już stracona i Claire wraz z Geilis trafią na stos, na salę sądową wpada Jamie i ratuje żonę z opałów. Jak dobrze mieć takiego potężnego, odważnego Szkota po swojej stronie!
Przy okazji dowiadujemy się, że Geilis także pochodzi z przyszłości z 1968 roku.

18. Claire wyjawia prawdę Jamiemu o podróży w czasie

Muszę przyznać, że to, że Jamie Fraser, XVIII-wieczny Szkot, od razu uwierzył Claire, że nie jest czarownicą, a podróżniczką w czasie, jest dla mnie niesamowite i nieco szokujące. Co prawda Jamie już wcześniej wykazał się ogromną wyrozumiałością i spojrzeniem na wszystko z szerszej perspektywy, ale… no wow :) Taki wspierający i ufający mąż do skarb!

19. Claire i Jamie w Craigh na Dun

Kolejna scena, która pokazuje ogromną miłość Jamiego wobec Claire. Po dowiedzeniu się prawdy, postanawia zabrać ją do Craigh na Dun i pozwolić powrócić do własnych czasów. Na szczęście Claire decyduje się pozostać w XVIII-wiecznej Szkocji. Wraca do obozującego nieopodal męża, budząc go słowami „On your feet, soldier” („Na nogi, żołnierzu”), a następnie prosząc „Take me home to Lallybroch” („Zabierz mnie do domu do Lallybroch”).

01:12 Lallybroch

20. Jamie naprawia młyn

To oczywiście scena, w której możemy podziwiać zgrabny tyłeczek Jamiego, ale to nie wszystko… ;) Ma ona według mnie duże znaczenie, jeśli o relacje Jamiego i jego siostry Jenny. Gdy Jenny dowiaduje się, że patrol angielskich żołnierzy jedzie w stronę młyna, który naprawia jej brat, pędzi by go ostrzec. Na szczęście przybywa w porę i Jamie nie zostaje pojmany, jednak cała sytuacja przysporzyła bohaterom wiele emocji. Jamie nie wie, że siostra przybyła go ostrzec i jest oburzony jej przybyciem. Natomiast zarówno Claire, jak i Jenny wykazały się ogromną troską i zachowały zimną krew, gdy żołnierze dotarli do młyna.

01:13 The Watch (Straż)

21. Jamie i Claire żegnają się

Okazuje się, że podczas nieobecności Jamiego, w Lallybroch zaszły pewne zmiany. Posiadłość regularnie nawiedzana jest przez Straż, która w zamian za obronę Fraserów, co pewien czas przybywa do Lallybroch i szykuje się do kolejnych akcji. W wyniku niefortunnych zdarzeń, Jamie zmuszony jest wyruszyć na jedną z nich ze Strażą. W scenie, w której małżonkowie się żegnają, Claire uprzedza męża „Wracaj szybko, albo za tobą wyruszę i zaciągnę cię z powrotem za twoje gęste, rude kudły”. Jeszcze wtedy nie wie, że niebawem będzie musiała wypełnić tę obietnicę…

01:14 The Search (Poszukiwania)

22. Claire wyrusza na poszukiwania Jamiego i zbiera drużynę ratunkową

I stało się. Jamie został pojmany przez Anglików. Claire niewiele się zastanawiając wyrusza wraz z Jenny (która niedawno urodziła dziecko! Harda z niej Szkotka!) na poszukiwania. To niesamowite jak te dwie kobiety świetnie sobie poradziły w wytropieniu Anglików i wydobyciu informacji z angielskiego kuriera. Gdy dołącza do nich Murtagh, Jenny wraca do domu. Nie ma jednak wątpliwości, że Claire nie zaszłaby tak daleko w poszukiwaniach bez swojej szwagierki.

Niestety Jamie trafił do Więzienia Wentworth, a Claire zdecydowanie nie jest w stanie sama go uratować. Prosi o pomoc ludzi Dougala. Początkowo nikt nie chce wraz ruszyć na ratunek, jednak w chwili, gdy Willie decyduje się do dołączenie do Claire i Murtagha, „łamią się” również Angus i Rupert. I tak w piątkę porwali się zrobienie czegoś niewykonalnego – odbicia Jamiego z Wentworth.

01:15 Wentworth Prison (Więzienie Wentworth)

23. Claire znajduje Jamiego w celi

Dzięki sprytowi Claire udało jej się niepostrzeżenie dotrzeć do celi, w której uwięziony był Jamie. Podbiega do niego, przytula, całuje i próbuje wyswobodzić męża z łańcuchów. Mimo, że Jamie każe jej uciekać, stara się go uwolnić i kiedy już mamy nadzieję, że naprawdę jej się to może udać, pojawia się Czarny Jack… To był kolejny moment (a na pewno nie ostatni), kiedy chciałam rozszarpać Randalla na kawałki i wykrzyczeć mu, żeby w końcu zostawił Jamiego i Claire w spokoju.

24. Claire zdradza Czarnemu Jackowi datę jego śmierci

Claire opuszczając Więzienie Wentworth i zostawiając swego męża w celi, przeklina Czarnego Jacka, zdradzając mu datę jego śmierci. Jej znajomość niektórych faktów z przyszłości jest i dla niej i dla innych czasem ułatwieniem, a czasem przekleństwem. Randalla dotknęło to drugie. Na jego twarzy widać strach i niepewność. Niestety nie powstrzymało go to od zrobienia wszystkich okropnych rzeczy Jamiemu…

 

01:16 To Ransom a Man’s Soul (Okup za ludzką duszę)

25. Claire i Jamie płyną do Francji

Zdecydowanie po wydarzeniach z finałowego odcinka pierwszego sezonu potrzebne było dobre zakończenie, takie, które daje nadzieję. To, co wydarzyło się między Jamiem a Czarnym Jackiem wstrząsnęło mną i. powiem szczerze, aż łaknęłam czegoś dobrego, jakiejś dobrej nowiny dla naszych bohaterów. I nadeszła! Claire i Jamie wyruszyli w podróż do Francji i to nie we dwoje, a we troje, bo z małym Fraserem w brzuchu Claire :) No dobra, we czwórkę, bo jest jeszcze Murtagh :D
Przed nimi nowe wyzwania, nowe przygody…

 

Udało się! Dotarłam do końca :) Trochę czasu mi to zajęło, ale moje zestawienie 25 najlepszych scen z pierwszego sezonu „Outlandera” powstało. Miło było powrócić do Claire i Jamiego, przypomnieć sobie jak tworzyło się ich uczucie i na nowo cieszyć się piękną XVIII-wieczną Szkocją. Jednak, co jak co, ale początki przygód Lady i Lairda Broch Tuarach ma w sobie jakąś niewiarygodną magię :) Ale o tym już pisałam, o tutaj, w recenzji I sezonu „Outlandera”.

Co sądzicie o tym zestawieniu? Coś byście dodały, co byście zmieniły? Jestem ciekawa Waszych opinii!

 

0 thoughts on “25 najlepszych scen z I sezonu „Outlandera””

Leave a Reply