Jak oszczędzać wodę

Woda i tlen to dwie „rzeczy”, które są nam niezbędne do przeżycia. Niestety zasoby wody pitnej zmniejszają się z każdym dniem. Klimat ociepla się, dodatkowo coraz więcej wód jest po prostu zanieczyszczonych i niezdatnych do picia. Źródła szybko się wyczerpują, ale potrzebują o wiele więcej czasu, aby się odnowić. Powinniśmy więc postarać się ograniczyć jej zużycie i przede wszystkim przestać ją marnować. Oszczędzanie wody to nie tylko odczuwalna różnica w naszym portfelu (mniejsze rachunki), ale i pozytywny wpływ na środowisko.

Poniżej znajdziecie kilka łatwych sposobów na oszczędzanie wody. Nawet jeśli wprowadzisz jeden, dwa z nich, będzie to już miało znaczenie dla naszego środowiska.

 1. Wykorzystuj tę samą wodę ponownie

  Sposobów jest kilka. Na przykład zamiast wylewać wodę użytą do prania ręcznego, wykorzystaj ją do spuszczenia wody w toalecie. Albo umyj warzywa w misce z wodą – możesz ponownie jej użyć także do spuszczenia w toalecie, albo np. do podlania kwiatków. Możliwości jest wiele! :)

 2. Zamontuj perlator

  W perlatorze znajduje się sitko, dzięki któremu woda z kranu staje się napowietrzona. Dzięki temu z kranu leje się mniej wody, ale nie zmniejsza się jej strumień. Jedynie napełnienie np. miski lub garnka może trwać trochę dłużej, ale nie jest to mocno zauważalna różnica i utrudniająca życie. Perlator możesz zakupić w marketach budowlanych albo przez internet. My swój kupiliśmy w Lidlu – czasami pojawiają się u nich w ofercie.

  Jak oszczędzać wodę

 3. Nie kupuj wody w plastikowych butelkach. Używaj wielorazowych butelek z filtrem

  Aby wyprodukować plastikową butelkę, trzeba zużyć do tego wodę, a później jeszcze tę wodę do tej butelki nalać. Spokojnie możesz pić wodę z kranu. Na rynku dostępnych jest wiele dzbanków i butelek z filtrem. Możesz też przegotować wodę przed wypiciem. Nie kupując wody w plastikowych butelkach, nie dość, że pozytywnie wpływasz na zmniejszenie śmieci w naszym środowisku, to i oszczędzasz samą wodę, a także pieniądze.

 4. Bierz prysznic, zamiast kąpieli w wannie

  Przyznaję się! Uwielbiam urządzać sobie gorącą kąpiel z pianą w wannie. To nawet jeden z moich sposobów na relaks. Mam jednak świadomość, ile wody trzeba zużyć, żeby taką kąpiel sobie przygotować. Korzystam więc z tej opcji sporadycznie, tylko kiedy bardzo potrzebuję tego typu odprężenia. Wodę po kąpieli staram się wtedy użyć ponownie, przede wszystkim do spuszczania w toalecie.

  O wiele oszczędniej jest brać szybki prysznic. Nie dość, że daje natychmiastowe odświeżenie i odprężenie, to jeszcze zużywa się mnie wody.

 5. Nie myj naczyń pod otwartym strumieniem wody

  Najlepiej nalać wody do miski lub zlewu i tam umyć naczynia, a następnie tylko spłukać je czystą wodą. Dodatkowo wodę z miski po umyciu naczyń możesz wykorzystać do spuszczania w toalecie.

 6. Zakręcaj wodę podczas mydlenia rąk, czy też mycia zębów

  Wydawałoby się, że to nieduża oszczędność, a jednak! Pomyśl, ile razy dziennie myjesz ręce :) Wystarczy zmoczyć dłonie, zakręcić wodę, skorzystać z mydła, a następnie tylko je spłukać. Podobnie jest w przypadku mycia zębów. Nie ma potrzeby lania wody w czasie, gdy się szoruje szczoteczką :)

 7. Gotuj na parze

  Aby ugotować warzywa w garnku, musisz wlać wody tyle, aby je całkowicie zakryć. Do gotowania na parze używamy o wiele, wiele mniej wody. Ja mam garnek z nakładką z dziurkami do gotowania na parze, ale można za nieduże pieniądze kupić rozkładane sitko, które dopasowuje się do wielkości garnka.

 8. Używaj deszczówki do podlewania ogrodu

  Podlewanie ogrodu wodą zebraną podczas deszczu jest dużą oszczędnością, ale jest też dobre dla samych roślin. Postaw w ogrodzie beczkę. Niech zbiera się w niej woda :)

 

Jeśli interesuje się temat oszczędzania wody i ogólnie bycie EKO, zapraszam do innego wpisu na blogu – jak być EKO w życiu codziennym, gdzie zebrałam 10 rzeczy, które warto zmienić w życiu, aby zrobić coś dobrego dla naszej planety.

Leave a Reply