Książeczki sensoryczne

Rynek książeczek dla dzieci przeżywa teraz prawdziwy rozkwit. Pojawia się coraz więcej nowych, fantastycznych pozycji, które są przepięknie zilustrowane, mają ciekawą formę i wspierają różne potrzeby rozwojowe dziecka. Ostatnio w nasze ręce trafiły trzy wspaniałe książeczki sensoryczne, dzięki którym otrzymujemy nie tylko historyjki do przeczytania dziecku, ale też różne faktury do dotykania.

Rozwój sensoryczny dziecka jest niezwykle ważny. Wszyscy od urodzenia posiadamy zmysły, dzięki którym możemy funkcjonować. Dzieci poznają świat między innymi poprzez dotykanie różnych powierzchni, kształtów i faktur. Rozwój sensoryczny dziecka możemy wesprzeć za pomocą takich książeczek. A do tego dobrze się bawić :)

Baw się i dotknij. Na wsi

Pierwsza z książeczek, o której chciałabym napisać to książeczka z serii „Baw się i dotknij” z wydawnictwa Aksjomat. My mamy „Na wsi”, ale w księgarniach dostępne są też inne: „W dżungli” oraz „Na łące”.

Baw się i dotknij - Na wsi

Każde dwie strony poświęcone są innemu zwierzakowi. Mamy krówkę, świnkę, owieczkę, koguta i kaczkę. O każdym z nich jest krótki, czterowersowy wierszyk, który łatwo zapamiętać. Każde zwierzątko ma także  gumowy element sensoryczny, np. skrzydełko koguta lub boczek krówki. Każdy z nich ma inną fakturę i kształt.

Ilustracje książeczki są bardzo ładne. Mają żywe, nasycone kolory. Książeczka liczy 10 stron.

Książeczka sensoryczna

Książeczka Sensoryczna Aksjomat

Uwaga! Potwór

Kolejna książeczka „Uwaga! Potwór!” ukazała się nakładem wydawnictwa Wilga. Z tej samej serii są dostępne również inne tytuły: „Uwaga! Rekin”, „Uwaga! Dinozaur”, „Uwaga! Pająk” i „Uwaga! Smok”. Wszystkie mają podobną formę, różnią się tytułowym stworzeniem, wierszykami w środku i ilustracjami.

Uwaga Potwór

Na każdej stronie znajduje się inny kolorowy potwór. Na brzuszku każdego z nich znalazł się gumowy, sensoryczny element o różnym kształcie i fakturze. Mamy też rymowane wierszyki w żartobliwy sposób przestrzegające przed dotykaniem potwora.

Książeczka sensoryczna

Książeczka jest bardzo ładnie wydana. Ilustracje wykonał Stuart Lynch. Są one naprawdę przyjemne dla oka, mają ładne, wyraźne kolory. Książeczka ma 10 stron.

Uwaga Potwór

Przytulki Pogłaszcz Zwierzątko

Ostatnią książeczką jest „Pogłaszcz Xwierzątko” z serii Przytulki z Agencji Wydawniczej AWM. To jedna z trzech książeczek, które się ukazały. Można kupić jeszcze „Pogłaszcz Domowe Zwierzątko” i „Pogłaszcz Dzikie Zwierzątko”.

Pogłaszcz Zwierzątko Przytulki

Na stronach „Pogłaszcz Zwierzątko” mamy pięć różnych zwierzaków: kurczaczka, świnkę, szczeniaczka, źrebaczka i jagniątko. Na stronie tytułowej znajduje się urocze kociątko. Każde z tych maluchów ma element mięciutki sensoryczny: długą sierść kotka, gładką konika, czy też puszystą wełnę owieczki. O każdym zwierzaku znajdziemy także trochę informacji w formie rymowanego, krótkiego wierszyka. Podczas wspólnego czytania książeczki dziecko nie tylko stymuluje zmysł dotyku, ale też uczy się nowych zwierzątek, ich kolorów, tego, gdzie mieszkają, jakie wydają dźwięki itd.

Pogłaszcz Zwierzątko

Także i ta książeczka jest bardzo ładnie wykonana, ale ma mniejszy rozmiar. Dla odmiany nie ma w niej ręcznie malowanych ilustracji, a zdjęcia poszczególnych zwierząt. Fajne jest też to, że „Pogłaszcz zwierzątko” na grzbiecie ma zamontowany uchwyt, dzięki któremu dziecko może łatwo schwycić i gdzieś przenieść książeczkę

Książeczka sensoryczna

Książeczki sensoryczne – zabawa i rozwój

Wszystkie trzy książeczki są ciekawymi propozycjami dla dziecka. Mają różne elementy sensoryczne, ładne ilustracje i łatwe do zapamiętania wierszyki. Według mnie to naprawdę forma zabawy i rozwoju. Dziecko uczy się nowych rzeczy, poznaje poprzez dotyk, a dodatkowo wspólne spędzanie czasu zawsze zacieśnia więzi. Czytanie dziecku przynosi same korzyści, a te książeczki dodatkowo są wzbogacone elementami sensorycznymi. Warto zainteresować się tymi tytułami.

Leave a Reply