Udane małżeństwo

Wypowiadając sakramentalne „tak” jesteśmy przekonani, że podjęliśmy właściwą decyzję, a osoba, która przed nami stoi będzie tą, z którą spędzimy całe życie. To piękne, budujące uczucie, które dodaje sił. Aby jednak stworzyć udane małżeństwo, należy o tę relację odpowiednio zadbać. Mam dla Ciebie kilka porad, które po wprowadzeniu w życie, pomogą Ci zbudować trwały i szczęśliwy związek.

 1. Rozmawiajcie

  Rozmowa to jedna z podstawowych rzeczy, jeśli chodzi o kontakty międzyludzkie. Niestety wiele par ze sobą zbyt wiele nie rozmawia. Nadal w wielu domach członkowie rodziny rzucają sobie „cześć” po przyjściu do domu, wymieniają kilka niezobowiązujących zdań i rozchodzą się do swoich zajęć. A rozmowa jest jest naprawdę istotna! Zarówna te codzienne pogaduszki np. rano przy śniadaniu lub po powrocie z pracy, jak i te głębsze, angażujące dwójkę i dążące do wspólnego wypracowania rozwiązania. Poza tym warto interesować się sobą nawzajem. Pytajcie, jak minął dzień, co wydarzyło się w pracy, co myśli druga osoba, jakie ma plany, co myśli na dany temat. Sami też opowiadajmy o sobie. To naprawdę zacieśnia więzi i pomaga w jeszcze bliższym poznaniu. A gdy pojawiają się problemy, nie uciekajcie w milczenie. Starajcie się je wspólnie rozwiązać. Czasem wystarczy tylko i aż ze sobą porozmawiać.

  Pamiętajcie też, że niektóre zdania, słowa mają po prostu swój czas na wybrzmienie. Jeśli nie zostaną wypowiedziane, może się zdarzyć, że już nie przytrafi się okazja, by powiedzieć je na głos. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że słowa są też jak kamienie i mogą boleśnie ranić.

  Udane małżeństwo

   

 2. Nie kładźcie się spać pokłóceni

  Nie ma chyba nic gorszego, niż zaśnięcie z nierozwiązanym konfliktem. Starajcie się dogadać, by nie kłaść się spać w złości. Negatywne emocje nie pomagają w regeneracji sił, a wręcz przeciwnie. Gdy w głowie szaleją bolesne wspomnienia z odbytej i niezakończonej  kłótni , mózg zaczyna je intensywnie analizować. Przez to sen nie jest tak efektywny, jak mógłby być. Nie dość, że Wasz konflikt nie został rozwiązany, atmosfera nie została oczyszczona, to jeszcze się nie wyśpicie.

 3. Czasem odpuszczajcie

  Aby stworzyć udane małżeństwo, warto jest nauczyć się odpuszczania. Sztuka kompromisu nie jest łatwa, ale w niektórych sytuacjach naprawdę konieczna. Jeśli coś nie jest dla Ciebie ekstremalnie ważne, może nic się nie stanie, jeśli tym razem odpuścisz? Dotyczy to tak samo każdej ze stron.
  Nie mam oczywiście na myśli odpuszczania zawsze i w każdej sytuacji. Czasami jednak warto zastanowić się, czy rzeczywiście musimy się przy czymś upierać. Jeśli każde z nas trochę odpuści, o wiele łatwiej znaleźć satysfakcjonujące obie strony rozwiązanie.

 1. Wybaczajcie sobie błędy

  Wszyscy popełniamy błędy  – to prawda znana od wieków. Jeśli jednak zależy Ci na tej drugiej osobie (a zakładam, że tak jest, skoro tworzycie związek :) ), spojrzyj na nią bardziej przychylnym okiem. Każdemu z nas zdarza się popełnić większe lub mniejsze faux paus, ale jest chcemy to naprawić, warto zastanowić się nad daniem drugiej szansy.
  Są oczywiście błędy nie do wybaczenia, jak np. przemoc. W tym przypadku mam na myśli o wiele lżejsze przewinienia.

 2. Dawajcie sobie przestrzeń

  Każdy z nas potrzebuje mieć coś swojego. Nie myślę teraz jednak o rzeczach materialnych, a relacjach z innymi ludźmi i pasjach. Ważne jest, aby dawać drugiej osobie przestrzeń na jej sprawy. Warto wspierać swoje hobby i znajomości. Jesteśmy przecież istotami społecznymi i potrzebujemy kontaktu z innymi ludźmi, a nie tylko ze sobą nawzajem. Nie bądźmy więc „zroślakami”, jakkolwiek by to brzmiało ;) I nie musimy wszystkiego robić razem. Niech Twój partner/partnerka idzie na to spotkanie z przyjaciółmi, niech uprawia swój ulubiony sport, niech pielęgnuje swoje pasje. To naprawdę dobrze robi dla związku!

 

Trudno jest podać niezawodną receptę na udane małżeństwo. Każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby. Jednak za pomocą rozmów i umiejętności pójścia na kompromis można zbudować naprawdę solidną relację. Oczywiście w żadnym związku nie zabraknie kłótni. Ba, są one nieuniknione, ale i potrzebne. Pamiętaj jednak o tym, że stoi naprzeciwko Ciebie drugi człowiek, z którym zdecydowałeś/aś się spędzić resztę swojego życia. Rozmawiajcie więc ze sobą, rozwiązujcie konflikty na bieżąco i odpuszczajcie sobie czasem. Dzięki temu stworzenie udanego małżeństwa będzie o wiele łatwiejsze.

 

Kilka słów na koniec.

Możecie się zastanawiać się, skąd taki wpis. Wcześniej nie poruszałam takich tematów na blogu, a tu taka zmiana. Postanowiłam zarejestrować się na jednym z portali dla copywriterów i aby to zrobić trzeba było stworzyć krótki (500-700 znaków) tekst na podany temat. W moim przypadku tematyką było właśnie udane małżeństwo. Po napisaniu paru słów na potrzeby rejestracji, postanowiłam rozszerzyć to do wpisu na blogu. Po mojej głowie kołacze się też myśl, aby stworzyć cały cykl tekstów o relacjach w związku. Ale czy takowy powstanie? Przyszłość pokaże.

2 thoughts on “Udane małżeństwo – jak je stworzyć”

 1. Trzeba dodać, że to obie strony muszą pilnować jakości małżeństwa. Ja stosowałam się do powyższych zasad, a mimo to moje małżeństwo nie przetrwało…

Leave a Reply