Karty Wyroczni Mocy Bogiń

Jakiś czas temu trafiły w moje ręce karty wyroczni tzw. tarot oracle. Talia, o której chciałabym dziś opowiedzieć to Wyrocznia Mocy Bogiń autorstwa Colette Baron-Reid. W Polsce karty ukazały się nakładem wydawnictwa Synergie. Jest to dość świeże wydanie – z 2021 roku.

Tarot Oracle, czyli karty Wyroczni a Tarot – czym się różnią

Ludzie od zawsze poszukiwali wsparcia, pomocy w ciężkich chwilach, znalezieniu odpowiedzi na różne pytania, czy też podejmowaniu pewnych decyzji. Dla części osób taką formą wsparcia jest modlitwa, a część skłania się ku innym formom. Nie ma tu jednak, co czarować, wróżby zawsze cieszyły się popularnością i wiele osób decydowało i decyduje się na skorzystanie z możliwości zajrzenia w przyszłość za pomocą kart.

Karty Wyroczni kojarzą się z tarotem, jednak uznawane są za „luźniejsze”. Tarot jest pewnym określonym systemem. Każda talia ma określoną liczbę kart: 22 Arkanów Wielkich i 56 Arkanów Małych. Stawiając tarota, pewna część przepowiedni zależy od tarocisty, od tego w jaki sposób odczyta symbole, jednak porusza się on po określonym ramach. Ponadto tarot często kojarzy się z czymś cięższym, poważniejszym. Obrósł w wiele mitów i uprzedzeń.

Karty Wyroczni

Karty Wyroczni wydają się być czymś bardziej miękkim i o wiele prostszym w użytkowaniu. Tak naprawdę potrzebujemy tylko książeczki, która zawsze jest dołączona do kart i chwili czasu do namysłu, przemyślenia przepowiedni, którą oferuje nam wybrana karta.

Karty Wyroczni Mocy Bogiń

Karty Wyroczni – jak ich używać

Aby skorzystać z pomocy Kart Wyroczni, musimy zadać im pytanie. Ja myślę o swoim pytaniu, tasując karty. Ważne jest, aby w talii znalazły się karty zarówno w pozycji prostej, jak i odwróconej, czyli tak jakby „do góry nogami”. Po przetasowaniu talii możemy albo ułożyć karty w ustalonym rozkładzie, albo wyjąć po prostu jedną kartę. Jest to najprostszy sposób na skorzystanie z mocy Wyroczni.

Karty Wyrocznia Mocy Bogiń

Jeśli decydujesz się na skorzystanie z danego układu kart, przepowiednia będzie bardziej złożona. Pojawiają się dodatkowe odpowiedzi, pytania. Przykładowo pierwsza karta w rozkładzie będzie mówić o tym, co powinnaś wiedzieć teraz, druga o tym, co muszę zrobić, aby osiągnąć daną rzecz, a trzecia o tym, co może się wydarzyć. To oczywiście tylko jedna z możliwości rozkładania kart i uzyskiwania z nich odpowiedzi. Istnieje wiele różnych opcji rozkładu kart i ich odczytu.

Wyrocznia Mocy Bogiń

Po wyłożeniu kart znajdujemy ich znaczenie po numerku w dołączonej do talii książeczki. Ważne jest, aby zwrócić uwagę w jakiej pozycji jest dana karta. Odczytujemy wtedy odpowiednią wskazówkę – w przypadku Wyroczni Mocy Bogiń jest to albo „Przekaz mocy” dla karty w linii prostej lub „Przekaz wsparcia” dla karty odwróconej. Poszczególne talie mogą mieć to inaczej rozdzielone, np. w przypadku kart Mądrość Ukrytych Królestw jest to przekaz „Sprzymierzeniec” lub „Wyzwanie”.

Wyrocznia Mocy Bogiń

Na rynku dostępnych jest naprawdę mnóstwo różnych kart Wyroczni. Są to np. talie roślinne, zwierzęce, z aniołami, runami… Mają różną formę, liczbę kart w talii, symbolikę, genezę powstania. Opcji jest naprawdę wiele. Mnie jednak przyciągnęła talia kart Wyroczni Mocy Bogiń…

Karty Wyroczni Mocy Bogiń

Wyrocznia Mocy Bogiń

Wyrocznia Mocy Bogiń – mistyczne karty pełne kobiecej energii

Wyrocznia Mocy Bogiń to 52 kart z boginiami z całego świata. Nie są ograniczone wyłącznie bogiń greckich lub rzymskich, które, jeśli chodzi ogólnie o temat wierzenia w bogów, jako pierwsze zazwyczaj nasuwają się na myśl. Colette Baron-Reid w swoich kartach zamieściła również boginie japońskie (np.Uzume, Benzaiten), hinduskie (np. Saraswati, Shakti), nordyckie (np. Skuld, Freya), inkaskie (np. Mama Cocha), celtyckie (np. Elen, Brigid, Danu), indiańskie (np. Kobieta Cielęcia Białego Bizona), egipskie (np. Izyda), aborygeńskie (np. Yhi). Bogiń jest aż 52, więc to naprawdę spory zbiór!

Karty Wyrocznia Mocy Bogiń

W pudełeczku Wyroczni jest również książeczka, która wyjaśnia znaczenie poszczególnych kart. Autorka wykorzystała swoją wiedzę o boginiach całego świata i połączyła z doświadczeniem oraz umiejętnością przeniesienia tej wiedzy na karty Wyroczni. Książeczka liczy 191 stron. Na początku mamy wstęp, w którym Colette Baron-Reid wyjaśnia, dlaczego stworzyła taką kobiecą talię (więcej o tym w dalszej części wpisu). Następnie przechodzi do omówienia, w jaki sposób korzystać z mocy kart, jak zadawać pytania oraz jakie są możliwe rozkładu kart. Podpowiada jak odczytywać wskazówki oferowane przez boginie, kiedy korzystać z „Przekazu mocy”, a kiedy z „Przekazu wsparcia”.

Afrodyta Wyrocznia Mocy Bogiń

Przyjrzyjmy się teraz bliżej samym kartom i przedstawionym im wizerunkom bogiń. Muszę przyznać, że od strony wizualnej karty Wyroczni Mocy Bogiń prezentują się przepięknie, magicznie. Te grafiki mają w sobie coś, co mnie przyciąga i sprawia, że mam ochotę im się przyglądać. Są naprawdę pięknie wykonane zarówno graficznie, jak i symbolicznie. Bardzo wpasowują się w mój gust i estetykę, którą lubię.

Wyrocznia Mocy Bogiń

Karty są grube, sztywne. Dobrze się je tasuje i jednocześnie nie muszę się obawiać, że się szybko zniszczą. Mają piękny rewers i złocenia na brzegach. Naprawdę prezentują się wspaniale. Karty i książeczka zamknięte są w dość solidnym kartonowym pudełku.

Wyrocznia Mocy Bogiń

Wyrocznia Mocy Bogiń – karty z odrobiną feminizmu

Bardzo spodobała mi się motywacja autorki do stworzenia kart bogiń. Colette Baron-Reid zwraca uwagę na „wyraźne nadużycia panujące w modelu patriarchalnym” i zauważa zmianę dyskursu na temat praw kobiet oraz wynikającą z tego potrzebę wsparcia kobiet. Cytat na początku uważam za naprawdę piękny, wartościowy i bliski memu sercu.

Wyrocznia Mocy Bogiń

Autor tego cytatu Abdu`l-Baha żył na przełomie XIX i XX wieku. Jak widać mimo, że upłynęło ponad 100 lat od tego czasu, nadal temat równości kobiet i mężczyzn nie jest do końca uregulowany i jest naprawdę ogromnie dużo do zrobienia w tej kwestii. Colette Baron-Reid twierdzi, że ponownie należy znaleźć sposób na połączenie pierwiastka żeńskiego i męskiego oraz pozbyć się podziałów i ograniczeń ze względu na płeć.

Wyrocznia Mocy Bogiń – czy warto

Według mnie Wyrocznia Mocy Bogiń to talia kart naprawdę warta zakupu. W zestawie mamy 52 karty i książeczkę z wyjaśnieniem ich znaczeń. Karty są dobrej jakości, dobrze się tasują, a do tego wyglądają naprawdę przepięknie. Cieszę się również, że talia ta jest tak duża i że Colette Baron-Reid uwzględniła w niej nie tylko te najpopularniejsze boginie. Dzięki temu poznałam nowe boginie z wierzeń z całego świata.

Wyrocznia Mocy Bogiń

Omówienia kart są wyczerpujące, nie spodziewaj się jednak oczywistych odpowiedzi. Są to wskazówki, słowa do przemyślenia, wsparcie do podjęcia jakiejś decyzji, albo po prostu rada wypowiedziana, ale nie wprost. Karty dają pewną podpowiedź, ale to, co Ty z tym zrobisz, zależy tylko od Ciebie. W moim przypadku wskazówki, które otrzymałam okazały się trafne. Przy odpowiedniej pracy z kartami, można naprawdę wyciągnąć wiele dobrego dla siebie. Ja jestem bardzo zadowolona z wyboru akurat talii kart Wyroczni Mocy Bogiń.

Wyrocznia Mocy Bogiń – przegląd kart

Zdjęcia kart Wyroczni Mocy Bogiń zrobione zostały na przepięknej macie do jogi Moonholi Magic.

 

Leave a Reply